Auto zastępcze z OC sprawcy – sprawdź, kiedy możesz je otrzymać

  • by

Miałeś stłuczkę, a może poważną kolizję? Twoje auto nie nadaje się do jazdy i niezbędne jest zostawienie go w warsztacie na dłuższy czas? Jednocześnie musisz jakoś dotrzeć do pracy czy wozić dzieci do szkoły? Rozwiązaniem może być auto zastępcze z OC sprawcy. Dzięki niemu nie będziesz musiał poruszać się komunikacją publiczną czy drogimi taksówkami. Sprawdź, kiedy możesz liczyć na samochód zastępczy i co powinieneś zrobić, aby go otrzymać. 

Auto zastępcze z OC sprawcy – co na ten temat mówią towarzystwa ubezpieczeniowe?

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych decyduje się na oferowanie osobom poszkodowanym w kolizjach drogowych samochodu zastępczego. Według obowiązujących w Polsce przepisów każda osoba, której samochód został uszkodzony, ma prawo ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy. Ubezpieczyciel musi pokryć wszystkie koszty, związane z wynajmem samochodu.

Obawiasz się, że firma ubezpieczeniowa powie Ci, że w czasie naprawy samochodu możesz jeździć komunikacją? Według Sądu Najwyższego nie ma do tego prawa – jeśli na co dzień jeździsz samochodem, ma ona obowiązek przygotować dla Ciebie samochód zastępczy. Dotyczy to zarówno sytuacji, w których wykorzystujesz auto do celów służbowych, jak i do celów prywatnych. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz rzadziej nie oferują aut zastępczych. Obecnie w większości z nich można liczyć na taki samochód. Warto o tym pamiętać. Wiele osób nadal nie ubiega się o auto zastępcze z OC sprawcy, a to błąd. Nie ma potrzeby męczyć się w czasie, gdy własny samochód jest w naprawie, kiedy można skorzystać z samochodu zastępczego. 

Co zrobić, aby dostać samochód zastępczy?

Kiedy firma ubezpieczeniowa zostanie poinformowana o wypadku, możesz zwrócić się do niej z informacją, że potrzebujesz samochodu zastępczego. Pamiętaj, że prośba powinna być skierowana do ubezpieczyciela sprawcy – chyba, że masz Assistance i chcesz skorzystać z auta zastępczego w ramach własnego ubezpieczenia. W zależności od polityki firmy, może ona wskazać Ci wypożyczalnię samochodów, w której masz wynająć auto. Na koniec przedstawisz ubezpieczycielowi rachunek. W drugiej opcji to Ty wybierasz wypożyczalnię, a ta rozliczy się z ubezpieczycielem. Być może warsztat, w którym naprawiane jest Twoje auto, posiada własne samochody na wynajem – taka opcja może być bardzo korzystna. Pamiętaj, aby upewnić się co do sposobu rozliczenia wynajmu – towarzystwa ubezpieczeniowe stosują tu różne metody, więc lepiej, abyś od początku wiedział, kiedy zapłaci ona za auto zastępcze z OC sprawcy. 

Auto zastępcze z OC sprawcy – podsumowanie

Korzystanie z samochodu zastępczego to rozwiązanie, które jest coraz bardziej popularne. Większość osób na co dzień porusza się samochodem, a jego utrata na kilka dni lub tygodni może znacząco obniżyć codzienny komfort, a nawet uniemożliwić wykonywanie obowiązków. Z tego powodu warto ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy – tym bardziej, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa odmówić pokrycia kosztów wynajmu samochodu na okres naprawy Twojego auta. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *