Czy dużo dzieli cię jeszcze, od uzyskania wolności finansowej?

  • by

Wyobraź sobie, że nie musisz co rano wstawać do pracy, robisz co chcesz i żyjesz jak chcesz. Innymi słowy, jesteś całkowicie wolnym człowiekiem. To piękne marzenia i wcale nie trzeba wygrać w Lotto, aby uzyskać całkowitą swobodę finansową. Tyle tylko, że dzieli nas od tego zapewne kilka etapów. Sprawdź, jak wygląda droga.

Krok 1

Jesteś wypłacalny. Skończyłeś studia, masz pracę i możesz sam decydować o swojej przyszłości. Owszem, nadal zdarza ci się jeszcze udać po pomoc do rodziców i posiłkować drobnym kredytem, być może nie opanowałeś jeszcze zarządzania budżetem, ale starasz się i przede wszystkim regularnie zarabiasz.

Krok 2

Stabilizacja. Nauczyłeś się, ile znaczą twoje pieniądze i umiesz planować koszty życia. Postanowiłeś się ustabilizować i sięgnąłeś po kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Własne mieszkanie daje ci pewność siebie i opanowałeś sztukę systematycznego spłacania kredytu, bez sięgania po kolejne pożyczki. Wiesz, że masz wieloletnie zobowiązanie i starasz się zgromadzić kapitał na poduszkę bezpieczeństwa finansowego i fundusz awaryjny.

Krok 3

Jesteś spokojny. Dzięki systematycznemu gromadzeniu kapitału udało ci się pospłacać wszelkie długi i twoje zasoby są stosunkowo wysokie. Zgromadziłeś tyle pieniędzy, że możesz pomyśleć o założeniu własnego biznesu lub dalej pracować, ale z pełną świadomością, że jeśli coś się wydarzy, stać cię będzie na rzucenie pracy i pomyślenie o nowym zajęciu. Masz na tyle pieniędzy na poduszce bezpieczeństwa, że nawet roczna przerwa w pracy zawodowej nie jest dla ciebie dramatem.

Krok 4

Bezpieczeństwo. Masz na tyle duży kapitał, że praca zawodowa przestaje być dla ciebie priorytetem. Być może całkowita rezygnacja z niej oznaczałaby jeszcze sporo wyrzeczeń, musiałbyś na przykład zmienić miejsce zamieszkania, czy zrezygnować z drogiego auta, ale z drugiej strony, wiesz, że nic już nie musisz. Zarobiłeś wystarczająco dużo, aby cieszyć się życiem i wolnym czasem.

Krok 5

Niezależność. Teraz już stać cię na więcej. Możesz utrzymać dotychczasowy standard życia, tylko odrzucając konieczność pracy zawodowej. Wszystkie twoje inwestycje okazały się strzałem w dziesiątkę i zarabiasz na nich tyle, że w ogóle nie masz potrzeby interesować się dodatkowymi dochodami czy kolejnymi inwestycjami. Po prostu jesteś bogatym człowiekiem. Być może z czasem zatęsknisz za pracą, ale to ty będziesz dyktować warunki.

Krok 6

Jesteś zwyczajnie bogaty. To zdarza się raczej rzadko i tylko naprawdę nieliczni potrafią osiągać tak wysokie dochody pasywne, że stać ich na nic nierobienie i życie w sposób luksusowy. To nie znaczy, że nie może się to udać. Wszystko jest kwestią czasu, ciężkiej pracy i siły woli. Być może, to etap, który jest dla nas dostępny, tylko nigdy do tej pory nie wyznaczaliśmy sobie tak trudnego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *