Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Różnice w cenach mogą być naprawdę duże!

  • by

Jesteś początkującym kierowcą i planujesz zakup swojego pierwszego samochodu? A może już kupiłeś auto i musisz zadbać o odpowiednie ubezpieczenie? Z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku. 

Ubezpieczenie OC – czy jest obowiązkowe?

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś wiedzieć, jest to, że ubezpieczenie OC samochodu jest w Polsce obowiązkowe. Jego zakres regulowany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnym. Według tej ustawy, pochodzącej z 22 maja 2003 roku, każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do zakupu polisy OC. Dlaczego? W momencie, kiedy dojdzie do kolizji, osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy. Będzie ono wypłacone przez ubezpieczyciela. Dzięki temu sprawca – posiadacz OC, nie będzie musiał samodzielnie płacić za naprawdę auta czy leczenie osoby poszkodowanej. 

Ubezpieczenie OC to ochrona przede wszystkim dla innych uczestników ruchu, jednak w pewnym sensie chroni ono również osobę, które kupuje polisę – przede wszystkim przed koniecznością płacenia odszkodowania z własnej kieszeni. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru OC?

Wiesz już, że zakres OC jest zawsze taki sam. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym oferta zawiera identyczny produkt. Doświadczeni kierowcy, którzy wielokrotnie kupowali OC, wiedzą jednak, że różnice w cenie potrafią przekraczać nawet 2000 złotych. Skoro w jednej firmie możesz kupić OC za 700 złotych, a w innej za 2300 zł, to wybór wydaje się oczywisty. Problemem może być jednak poszukiwanie najtańszego OC na rynku. W jaki sposób znaleźć tanie OC i ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? 

Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, w pierwszej kolejności powinieneś skorzystać z kalkulatora OC. Tam, po wypełnieniu prostego formularza, poznasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeń. Dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie OC dla Ciebie – porównywarka uwzględnia informacje na temat auta, ale też Twojego wieku, doświadczenia za kierownicą czy ewentualnych stłuczek. W ten sposób zyskasz wiedzę na temat tego, w jakich firmach możesz liczyć na tanie OC, a w których jesteś narażony na to, że sporo przepłacisz. Co ważne, kalkulator OC to narzędzie bezpłatne – jest ono idealne dla młodych, niedoświadczonych kierowców, którym zależy na jak najniższej cenie ubezpieczenia. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu – podsumowanie

Choć zakres ubezpieczenia OC jest dokładnie określony w odpowiedniej Ustawie, zupełnie inaczej jest w przypadku cen. Te nie podlegają żadnym prawnym regulacjom, w związku z czym towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w ustalaniu wysokości składek dla swoich klientów. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje OC było jak najtańsze i nie masz pewności, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, którym planujesz jeździć, kalkulator OC będzie najlepszym rozwiązanie dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *