Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kredyt dla rolnika. Jaki  będzie najbardziej korzystny?

30 czerwca, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Prowadzenie gospodarstwa rolnego w Polsce może być bardzo zyskowne i satysfakcjonujące, jednak generuje ono również spore koszty. Zyski często są sezonowe i przychodzą okresowo, a wydatki ponoszone są w sposób ciągły. Pasza dla zwierząt, maszyny, środki ochrony roślin czy zatrudnienie pracowników – wszystko to generuje duże wydatki, na których pokrycie nie zawsze wystarcza pieniędzy. W takiej sytuacji warto rozważyć wsparcie się kredytem. Podpowiadamy, jak znaleźć najbardziej korzystny kredyt dla rolnika. 

Z jakimi problemami najczęściej zmagają się rolnicy?

Ciekawych informacji na temat tego, z jakich powodów najczęściej rolnicy decydują się na kredyt, dostarcza badanie przeprowadzone przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas. Badanie dotyczyło 2018 roku, którego pierwsze półrocze połowa ankietowanych rolników oceniła negatywnie. Jednocześnie jednak 77 proc. rolników deklaruje, że radzi sobie z prowadzeniem gospodarstwa bez zaciągania kredytów. Na pożyczkę decyduje się co czwarta osoba, która posiada gospodarstwo. Wzmożone zapotrzebowanie na kredyty występuje w gospodarstwach większych niż 30 ha. 

Na co najczęściej brakuje pieniędzy? Przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb inwestycyjnych i produkcyjnych. Często nie wystarcza środków na modernizacją i remonty oraz na bieżące finansowanie produkcji. Na uwagę zasługuje również fakt, iż przeważająca większość rolników, bo aż 80 proc., jako główną przyczynę trudności w prowadzeniu gospodarstwa wskazuje złą pogodę. O problemach, spowodowanych rosnącymi kosztami produkcji i niskimi cenami sprzedaży płodów rolnych wskazuje 60 proc. badanych. 

Jaki kredyt gotówkowy dla rolnika? Możliwości są dwie

Osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne, mogą ubiegać się o dwa rodzaje kredytów: 

  • kredyt dla osoby indywidualnej, która otrzymuje dochód z rolnictwa – w takiej sytuacji rolnik będzie traktowany jak każda inna osoba, która chce uzyskać kredyt,
  • kredyt rolniczy na inwestycje czy środki trwałe – wiele banków przygotowuje bardzo ciekawe oferty, skierowane wyłącznie do osób, które prowadzą działalność rolniczą. 

Działalność rolnicza a zdolność kredytowa

Przed udzieleniem kredytu bank zawsze wnikliwie bada sytuację finansową kredytobiorcy. W ten sposób upewnia się, że rolnik będzie w stanie regularnie spłacać swoje zadłużenie. O ile w przypadku osób, które są zatrudnione na umowę o pracę, wyliczenie zdolności kredytowej jest stosunkowo proste, o tyle przy działalności rolniczej sytuacja mocno się komplikuje. Wynika to z faktu, że dochody rolników są bardzo zmienne, trudne do udokumentowania i zależne od wielu różnych czynników. To, ile rolnik zarobi w danym roku, może być uzależnione między innymi od pogody – a na ten czynnik niestety nikt nie ma wpływu. 

Istnieją jednak sposoby na poprawienie zdolności kredytowej. Jednym z nich może być posiadanie przez rolnika dodatkowego źródła dochodów, akceptowanego przez bank. Może to być umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna, podpisana z zewnętrznych pracodawcą. Dobrze widziany przez bank jest również wysoki wkład własny i wniesienie dodatkowych zabezpieczeń. W ten sposób ryzyko, które ponosi bank przy udzielaniu kredytu dla rolnika, zostaje zminimalizowane, a szansa na uzyskanie kredytu rośnie. 

Kredyt dla rolnika – jak wybrać ten najlepszy? 

Wybór najlepszego kredytu dla rolnika może być bardzo trudny. Należy szczegółowo porównać liczne oferty, przygotowane przez banki. Różnią się one pod względem wymaganych formalności oraz – przede wszystkim – kosztów kredytu, możliwej kwoty kredytu i czasu spłaty. W niektórych przypadkach banki umożliwiają wzięcie maksymalnie 150 000 zł kredytu dla rolników, w innych nawet 550 000 zł. Decydując się na wysokie kwoty kredytu, warto rozważyć dłuższy okres spłaty – niektóre banki umożliwiają wydłużenie go nawet do 12 lat. W związku z rosnąca liczbą możliwości na rynku, rolnicy mogą skorzystać również z pożyczek gotówkowych. Co prawda kwoty będą niższe niż w przypadku kredytu bankowego, jeżeli jednak osobie prowadzącej gospodarstwo nie udało się wykazać odpowiedniej zdolności kredytowej, pożyczka gotówkowa może okazać się dobrym rozwiązaniem. 

Aby przyspieszyć poszukiwanie najlepszej oferty kredytu dla rolnika, warto skorzystać z porównywarki kredytowej. Umożliwia ona szybkie porównanie wielu ofert kredytów w różnych bankach – bez konieczności odwiedzin w placówce. To z pewnością najleszy sposób na znalezienei satysfakcjonującej oferty. 

Powiązanie wpisy

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do korzystania ze wszelkiego rodzaju świadczeń opieki zdrowotnej, m.in. wizyt lekarskich, pobytów w szpitalu i sanatorium, zabiegów, refundacji leków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top