Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności?

17 czerwca, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Zastanawiasz się, jak znieść współwłasność nieruchomości? Poznaj trzy sposoby, aby to osiągnąć. Przy okazji dowiesz się, kto ponosi koszty zniesienia współwłasności! 

Kiedy nieruchomość ma kilku właścicieli…

Nieruchomości bardzo często mają kilku właścicieli. Możliwe, że zostały właśnie w ten sposób nabyte lub że kilku właścicieli pojawiło się w drodze dziedziczenia. Zdarzają się sytuacje, w których chcemy uporządkować kwestie własności domów, mieszkań czy działek. W jaki sposób znieść współwłasność? Jakie są formalności zniesienia współwłasności? Ile kosztuje zniesienie współwłasności?

Kiedy można znieść współwłasność nieruchomości?

Procedurę zniesienia współwłasności nieruchomości można rozpocząć właściwie z każdym momencie. Rozpocząć może ją każdy współwłaściciel. Procedura jest bardzo podobna, niezależnie od powodu, dla którego zdecydowaliśmy się to zrobić. Poza drobnymi szczegółami będziemy postępować w bardzo podobny sposób niezależnie, czy przyczyną jest rozwód, dziedziczenie czy zniesienie współwłasności małżeńskiej.

Jak znieść współwłasność nieruchomości?

Na początek omówmy procedurę zniesienia współwłasności nieruchomości w prostszej sytuacji – gdy wszyscy dotychczasowi właściciele są zgodni. W takiej sytuacji wystarczy zawarcie odpowiedniej umowy. Koniecznie musi mieć to miejsce w obecności notariusza. 

Zaletą tego sposobu jest bardzo krótki czas postępowania – zazwyczaj wystarczy jedno spotkanie w kancelarii, które będzie trwało tyle, co odczytanie odpowiedniego aktu notarialnego. Do wad tego rozwiązania można zaś zaliczyć nieco większy koszt. Maksymalna taksa notarialna jest określana ustawowo. Cena nas nie zaskoczy, ale notariusz to droższy sposób niż pozostałe.

Drugim sposobem na zmianę właścicieli nieruchomości jest wystąpienie z wnioskiem do sądu. W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej rozprawy. Najczęściej podział własności zakończy się podczas jednej wizyty w sądzie. Rozprawa wyznaczona jest zazwyczaj po upływie około 2 -3 miesięcy od złożenia wniosku.

Co w sytuacji, gdy pojawią się nieporozumienia?

Niestety własność nieruchomości często jest przyczyną nieporozumień. Trudno dojść do porozumienia, jeżeli jeden z właścicieli chce znieść współwłasność. Jak wtedy wygląda procedura?

Spór może dotyczyć nie tylko tego, czy pozostali właściciele zgadzają się na zniesienie współwłasności. Brak porozumienia może dotyczyć także wysokości spłaty, czyli tego, ile musimy zapłacić osobom, które przestają być właścicielami nieruchomości. W takim przypadku współwłasność możemy znieść jedynie podczas rozprawy sądowej.

Trzy sposoby zniesienia współwłasności 

Jeżeli chcemy znieść współwłasność nieruchomości, możemy to zrobić na trzy sposoby.

1.       Fizyczny podział nieruchomości

Ten sposób może być wygodny w przypadku nieruchomości gruntowych. Dużą działkę można na przykład podzielić na dwie mniejsze, z których każda będzie miała osobnego właściciela.

Trudniej jest dokonać podziału fizycznego w przypadku budynków i mieszkań, choć i to czasami się zdarza.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że zniesienie współwłasności przed fizyczny podział będzie niemożliwy, jeśli okaże się sprzeczny z obowiązującym w kraju prawem (np. dotyczącym minimalnej wielkości mieszkań) lub gdyby podział wpłynąłby istotnie w negatywny sposób na wartość nieruchomości.

2.       Przyznanie wyłącznej własności jednemu z właścicieli (lub ich grupie)

W przypadku ograniczenia liczby współwłaścicieli najczęściej powstaje obowiązek spłaty dotychczasowych współwłaścicieli. Może on zostać uregulowany w umowie zawieranej przed notariuszem lub w ramach ugody sądowej. Wtedy współwłaściciele sami ustalają zarówno wysokość spłaty, jak i termin przekazania pieniędzy.

Jeżeli współwłasność jest znoszona sądownie, a między współwłaścicielami nie ma zgody co do wysokości spłaty, powoływany jest biegły sądowy. Za jego pomoc należy zapłacić. Biegły ustala wysokość spłaty.

3.       Egzekucyjna sprzedaż nieruchomości i podział jej wartości między współwłaścicieli

Egzekucyjna sprzedaż nieruchomości jest najmniej popularnym sposobem na zniesienie współwłasności. Jest to dość logiczne, biorąc pod uwagę jej koszt. Najpierw trzeba ponieść koszty postępowania sądowego. Później nieruchomość jest sprzedawana podczas licytacji komorniczej, za którą komornik pobiera wynagrodzenie, a od otrzymanej ceny odlicza inne koszty sprzedaży. Oczywiście można zrezygnować z tych formalności. Właściciele mogą porozumieć się między sobą, sprzedać nieruchomość na wolnym rynku, a następnie podzielić się uzyskaną kwotą zgodnie z przysługującymi im udziałami. Unikamy wtedy konieczności poniesienia wszystkich dodatkowych kosztów.

Zniesienie współwłasności a spłata właściciela

Zniesienie współwłasności wiąże się ze spłatą dotychczasowych współwłaścicieli. Najczęściej kwota spłaty odpowiada udziałowi w nieruchomości. Jeżeli współwłasność jest znoszona podczas postępowania sądowego, dokonanie spłaty zazwyczaj musi nastąpić w ciągu roku, dwóch lub trzech lat. Jeżeli jest to uzasadnione, spłata może zostać odroczona lub rozłożona na raty. Całość kwoty musi jednak zostać przekazana w ciągu maksymalnie 10 lat.

Kilku właścicieli chce przejąć nieruchomość – co wtedy?

Jeżeli kilku właścicieli chce przejąć nieruchomość na własność i nie są w stanie porozumieć się między sobą, to sąd rozwiąże spór. Podczas postępowania zostanie ustalone, kto jest najbardziej związany z nieruchomością, jakie nakładu na jej utrzymanie i kto ponosił, jaka jest sytuacja rodzinna i materialna osób w sporze. Przeanalizowane zostaną także inne okoliczności, które mogą mieć znaczenie dla sprawy.

Jeżeli jeden ze współwłaścicieli nie chce przejąć nieruchomości na własność, nikt nie może go do tego zmusić. Jeżeli zaś żaden ze współwłaścicieli nie chce przejąć nieruchomości, konieczna będzie jej sprzedaż w drodze licytacji lub na wolnym rynku.

Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności – podsumowanie

Jak widać, kwestia zniesienia współwłasności jest bardzo skomplikowana, a dokładny sposób postępowania jest zależny od kilku czynników. 

Powiązanie wpisy

Wyrejestrowanie pojazdu jest obowiązkowe w kilku sytuacjach, np. gdy auto zostało skradzione, zezłomowane czy wywiezione za granicę. Warto przy tym rozróżnić pojęcia zbycia i wyrejestrowania pojazdu.

zenie komunikacyjne kojarzy się przede wszystkim z OC, coraz więcej kierowców decyduje się na zapewnienie swojemu samochodowi dodatkowej ochrony. Dowiedz się, jakie są rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego i które z nich będą odpowiednie dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top