Zmiana tablic rejestracyjnych a OC – co musisz wiedzieć?

  • by

Dokonując zakupu polisy OC jesteśmy zobowiązani do podania ubezpieczycielowi niektórych danych osobowych. Co należy zrobić, gdy dochodzi do ich zmiany lub gdy auto zostaje sprzedane innej osobie? Jak wygląda sytuacja w przypadku zmiany tablic rejestracyjnych a OC i co warto wiedzieć na ten temat?

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego kierowcy

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej samochodu jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, co reguluje Ustawa i ubezpieczeniach obowiązkowych. Polisa OC obejmuje rekompensatę szkód, które powstały w wyniku wypadku drogowego lub kolizji. Niedopełnienie obowiązku posiadania OC może bardzo zaboleć kierowców, ponieważ takie zachowanie grozi potężnymi karami finansowymi. Ważne jest także dopilnowanie OC po zakupie używanego auta. W większości przypadków takie samochody mają ważną polisę, jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, co ze zmianą tablic rejestracyjnych i OC. 

Zmiana tablic rejestracyjnych a OC 

Kupiłeś samochód z ważnym ubezpieczeniem OC i zastanawiasz się, czy musisz poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiona jest aktualna polisa? Zgodnie z przepisami poinformowania ubezpieczyciela dokonuje sprzedawca. Musi to zrobić w ciągu 14 dni od sprzedaży samochodu. W tym czasie możesz poszukać nowego ubezpieczyciela lub skorzystać z poprzedniego, do momentu jego wygaśnięcia. Ubezpieczyciel ten może jednak zażądać dokonania rekalkulacji składki, dlatego ważne, aby sprawdzić, które rozwiązanie jest dla Ciebie bardziej korzystne. W wielu przypadkach zakup nowego ubezpieczenia OC okazuje się lepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. 

Zmiana danych osobowych a ubezpieczenie OC

Podczas zakupu polisy OC jesteśmy zobowiązani do podania ubezpieczycielowi wszelkich zmian dokonanych w danych osobowych, numerze rejestracyjnym, a także podczas zmiany właściciela, montażu instalacji gazowej, powiększeniu pojemności silnika lub dodaniu nowego kierowcy. Ważne, aby poinformować ubezpieczyciela jak najszybciej, aby dane z polisy nie różniły się od tych, które zawarte są w dokumentach.

Każda zmiana dokonana w numerze rejestracyjnym pojazdu wymaga sporządzenia aneksu do umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Aby to zrobić, należy przekazać ubezpieczycielowi kserokopię nowego dowodu rejestracyjnego, powołując się na numer polisy, której dotyczy zmiana. Kserokopię można dostarczyć pocztą elektroniczną, tradycyjną, osobiście lub poprzez swojego agenta ubezpieczeniowego. 

Formalności po zakupie samochodu – o czym jeszcze pamiętać?

Najważniejszym dokumentem i dowodem zakupu jest umowa kupna/ sprzedaży. Podczas jej wypełniania należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, których pominięcie może skutkować późniejszymi problemami w urzędzie. Ważne, aby na umowie znalazły się data i miejsce sporządzenia umowy, cena, dane osobiste sprzedawcy i nabywcy oraz ewentualnego współwłaściciela, informacje dotyczące pojazdu, np. takie jak kolor, marka czy przebieg. Ważne jest sporządzenie także kilku oświadczeń, np. o tym, iż sprzedający jest faktycznym właścicielem auta, oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym auta i lista dokumentów, które sprzedający przekazuje nabywcy wraz z pojazdem. Wszystkie te informacje powinny zostać zawarte w umowie kupna-sprzedaży, ponieważ stanowią one zabezpieczenie zarówno dla kupującego, jak i dla sprzedającego pojazd. 

Po zakupie auta należy także zarejestrować auto, na co kierowcy mają 30 dni. Warto jednak udać się do Wydziału Komunikacji wcześniej, na wypadek konieczności dostarczenia odpowiedniej dokumentacji. Rejestracja auta kosztuje niecałe 180 złotych. Istotną formalnością po zakupie auta jest sprawdzenie ważności badania technicznego pojazdu. Koszt takiego badania to około 100 złotych.

Zmiana tablic rejestracyjnych a OC – podsumowanie

Zakup samochodu wiąże się z wieloma formalnościami, a wiele osób zadaje sobie pytanie: „ zmiana tablic rejestracyjnych a OC – o czym należy pamiętać”? Okazuje się, że obowiązek zgłoszenia zmiany właściciela auta w towarzystwie ubezpieczeniowym leży po stronie sprzedawcy. Warto również pamiętać, że już niebawem osoby, które kupią używane auto, nie będą miały obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych. To doskonała wiadomość dla wszystkich kierowców, którzy planują zakup samochodu używanego! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *